E-posta Nedir?

E-posta, geleneksel posta sisteminin dijital ortamdaki karşılığıdır. Elektronik posta kelimelerinin baş harflerinden oluşan e-posta, dijital ortamda iletişim amaçlı kullanılan eski araçlardan birisidir. E-posta nedir sorusundan önce tarihsel olarak e-posta günümüze kadar gelmiştir.

  • İlk defa 1971 yılında Raymond Samuel Tomlinson tarafından kullanıldı ve ilk defa @ işaretini kullandı.
  • 1982 yılında “e-mail” kavramı kullanılmaya başlandı.
  • 90’ların sonuna doğru Microsoft, Yahoo gibi firmalar e-posta kullanımını yaygınlaştırdı.
  • 2000’lerin başlamasıyla e-posta kullanımında standartlar geliştirilmeye başlandı.

E-posta nedir?

İki farklı e-posta sunucusunun bir network üzerinden haberleşme sırasında kullandıkları veriye e-posta denir. E-posta iletimi için alıcı ve gönderici e-posta adreslerine ihtiyaç vardır. E-posta oluşturmak için Webmail, Microsoft Office Outlook, Firefox Thunderbird gibi e-posta istemcisi kullanılır. Gönderilen e-posta alıcı e-posta adresinin bulunduğu sunucuya teslim edilir. Gönderilen e-posta içeriğini görüntülemek için yine bir e-posta istemcisine ihtiyaç vardır.

E-posta Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Sosyal medya, forum gibi sitelere üye olabilmek için kişisel bir e-posta adresi yeterlidir. Kişisel e-posta hesabı nasıl oluşturulur sorusunun cevabı için Gmail, Hotmail, Outlook, Yandex gibi platformlardan birini tercih etmeniz yeterlidir. Ücretsiz olarak boşta olan bir isimle kişisel e-posta adresi oluşturabilirsiniz. E-posta adresleri isim kısmını kendiniz belirlediği gibi @ işaretinden sonraki kısım ücretsiz olarak hizmet aldığınız sağlayıcının adı yazacaktır. Örneğin; [email protected] gibi…

Eğer kendinize ait bir alan adınız varsa bu alan adına bağlı bir e-posta adresi oluşturabilirsiniz. Bunun için alan adı e-posta hizmeti olan bir hosting paketinde barınıyor olmalıdır. Hosting paketlerinin e-posta bölümünden e-posta hesabı oluşturabilirsiniz.

Alan adı cPanel kontrol panelinde barınıyorsa bu doküman ile e-posta hesabı oluşturabilirsiniz.

Kurumsal e-posta nedir?

Kurumsal e-posta, küçük, orta ve büyük işletmelerin hitap ettikleri kitleler ile iletişime geçmek, kendilerini tanıtmak ve ürünlerini pazarlamak için kullanılan bir e-posta aracıdır.

  • Kurumsal kimlik oluşturmaya katkı sağlar.
  • Hitap edilen kitlelere karşı güven verir.
  • Kurum çalışanlarına firma içi aidiyet bağı oluşturur.
  • Kurum hafızasını oluşturur.
Bir yanıt yazın 0

Your email address will not be published. Required fields are marked *