cPanel: E-posta Hesapları

cPanel E-posta Hesapları sayfası hosting paketi üzerinden kullandığınız e-posta servisine bağlı hesap oluşturmanızı, hesapları yönetmenizi, takip etmenizi sağlar.

cPanel’de Kaç Tane E-posta Adresi Oluşturabilirsiniz?

cPanel E-posta Hesapları sayfasında sağ üst köşede mevcut ve kullanım bilgisini görebilirsiniz.

  • Buradaki Mevcut, kalan kullanımı gösterir. Bu sayıya göre e-posta hesabı oluşturabilirsiniz.
  • Kullanıldı ise aktif olan e-posta hesabı sayısını gösterir.
  • Buy More bağlantısı ise genel kullanımda, hosting firmanızın paket yükseltme sayfasına yönlendirir.

Arama satırını kullanarak, ulaşmak istediğiniz e-posta hesabına hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bu satırın altında bulunan filtreler hızlı arama yapmanızı sağlar. E-posta hesaplarınız hakkında hızlı bilgiye ulaşabilirsiniz.

  • Restricted: Kısıtlama olan hesabı listeler. Genellikle hosting paketlerinde saatlik e-posta gönderim limiti bulunur. Bu limite takılan hesaplar, sistem tarafından otomatik e-posta gönderimi kısıtlanır. Ayrıca saldırıya uğrayan e-posta hesapları olabiliyor. Hosting firma tarafından e-posta almaya kısıtlanabilir. Bunun gibi durumlarda kısıtlanmış e-posta adresleri bu şekilde listelenir. Yanında Kısıtlanmış olarak yazar. cPanel’de kısıtlanmış e-posta hesabı nasıl aktif edilir bilgisi için dokümanı okuyabilirsiniz.
  • Sistem Hesabı: Hosting paketlerinde sistem bildirimlerin iletildiği bir sistem kullanıcı e-posta hesabı bulunur. Bu cPanel kullanıcısı ile aynı isme sahiptir. Şifresi de hosting giriş şifresi ile aynıdır. Bu isim değiştirilemez. Genellikle hosting paketine ait sistem bilgilendirme e-postaları bu e-posta hesabına iletilir.  Bunun yanında alan adınıza gönderilen hatalı e-postalar sistem hesabı posta kutusuna düşer.
  • Exceeded Storage: Disk kotasını aşan e-posta hesapları listelenir. Disk kotasını aşan hesaplar mail gönderip almada sorun yaşarlar. Outlook ile e-posta gönderirken “550 MailBox quota exceeded” hatası alınıyorsa, hatayı alan e-posta hesabını burada görebilirsiniz.

cPanel’de E-posta Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Oluştur butonu ile e-posta hesabı oluşturulur. Detaylı bilgi için cPanel’de e-posta hesabı nasıl oluşturulur dokümanını inceleyebilirsiniz.

cPanel Üzerinden Posta Kutusu Nasıl Görüntülenir?

E-posta Hesapları sayfasında posta kutularını kontrol etmek istediğiniz e-posta hesabına ait Check Email butonuna tıklayın. Gelen sayfada Roudcube > Open adımlarını takip ederek posta kutusuna geçiş yapabilir, webmail üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Open my inbox when I log in kutucuğunu seçerseniz, bir daha bu sayfa ile karşılaşmazsınız.
 

Bir yanıt yazın 0

Your email address will not be published. Required fields are marked *